Najuspešniji vlasnik Milana ostavio neizbrisiv trag u najvažnijoj sporednoj stvari na "Čizmi".
Svetska vest broj jedan prvog dana nove nedelje je smrt Silvia Berlusconija, jedne od najpoznatijih medijskih ličnosti na planeti i u Italiji svakako.
Poslednjih godina čovek koji je duboko zašao u devetu deceniju života imao je zdravstvenih problema, od upale pluća prouzrokovane koronavirusom, preko infekcije urinarnog trakta do leukemije, zbog koje je i hospitalizovan u aprilu ove godine.
Osim svog muzičkog, medijskog i političkog angažmana, Silvio je ostavio i dubok trag u popularnom Calciu, posebno na crveno-crnoj strani Milana.
Kako je uspavanog džina uzdigao do visina
Početkom 80-ih godina prošlog veka navijači popularnih Rossonera proživljavali su najgore trenutke. Dva puta je njihov voljeni klub ispadao u Seriju B, što su do dana današnjeg Milanove jedine relegacije, a sredinom navedenog veka na tapete su došli i nagomilani finansijski problemi. Tada verovatno nisu ni slutili da će jedan veliki fan ubrzo krenuti da ispisuje nove stranice istorije, i to one najsvetlije, sa najviše zlatnih odličja.
Već tada poznata medijska ličnost, vlasnik dve stanice i jedan od najbogatijih Italijana Silvio Berlusconi odlučio je da otkupi Milan od Giuseppea Farine. Koliko je ustvari bio zagriženi navijač kluba govori podatak da je napisao himnu Milana.
Ne bi on bi to što jeste da iste 1986. godine, kada je otkupio tim, nije održao svečanu ceremoniju ozvaničenja svog mandata. Osamnaestog jula sa tri helikoptera on i njegova grupa saradnika došla je do Arene Čivika, jednog od najznamenitijih mesta u gradu. Na zemlji ih je dočekala muzika iz Kopoline "Apokalipse danas" dok ga je šest hiljada pristalica dočekalo kao spasioca. Za mnoge ja predstava prelazila granice ukusa, međutim njega to nije zanimalo.
- Ovde smo da napravimo tim koji će trajati kroz godine, biti klasan, sa srcem i stilom. Hrabar u zemlji i insotranstvu. Sposoban da osvoji međunarodne trofeje. Zapamtite, ko veruje on i pobeđuje - istakao je Berlusconi po preuzimanju dužnosti.
Svoj mandat dug preko 30 godina započeo je korenitim promenama od starta. Lično je izabrao prve dve ključne figure u Milanu, do tada ne previše poznatog stručnjaka, ili kako bi on sam za sebe rekao stratega, Arriga Sacchija i desetku Atalante Roberta Donadonija. Njih dvojica će napraviti pravi mali "bum" na stadionu "San Siro" i pokrenuti preporod giganta evropskog fudbala.
U svojoj debitanskoj sezoni Sacchi je podario pehar Serije A ogromnoj fan bazi. Tim predvođen Paolom Maldinijem, Francom Baresijem i Holanđanima Marcom Van Bastenom, Ruudom Gullitom i Francom Rijkaardom bio je strah i trepet za čitavu Evropu. Milan je dva puta bio na krovu Starog kontinenta i sveta 1989. i 1990, uspesi kakvi su verovatno bili samo plod najdubljih mašta nekoliko godina ranije.
EMOTIVNO OPROŠTAJNO PISMO: Ovim rečima se Berlusconi oprostio od Milana!
20 izjava Berlusconija koje su obeležile najuspešniju epohu Rossonera
Nakon rastanka sa prvim trenerom, još jednom je iz naftalina Berlusconi gurnuo u vatru početnika Fabia Capella. Dejan Savićević i Zvonimir Boban bili su članovi njegovog tima koji je igrao čak tri finala Lige šampiona u kojima su trijumfovali samo 1994. ali isto tako čak četiri puta bili najbolji u Italiji.
Nakon nešto mračnijeg perioda, još jedan Don je dobio šansu u klubu, Carlo Ancelotti. Već tada je sadašnji trener madridskog Reala imao iskusvo stečeno u Juventusu, pa njegova uspešna kombinacija sa tada već poznatim politačarem nikoga nije iznenadila. Saradnja je trajala od 2001. do 2009. godine. Osam trofeja dodato je u vitrinu slavnog stadiona, od toga dva najvredniaj iz Lige šampiona. Alessandro Nesta, Gennaro Gartuso, Andrea Pirlo, Kaka, Clarence Seedorf, Andriy Shevchenko, Pippo Inzaghi samo su neka od ključnih imena iz tog perioda.
Odlazak i projekat Monza
Dve godine nakon Ancelottijeve ere osvojena je doskoro poslenja titula pod palicom Massilimiliana Allegrija. Sastav se polako "osipao", nekadašnji nosioci već su bili u poznim fudbalskim godinama, što je nadalje uticalo da Milan po drugi put od Berlusconijevog preuzimanja upadne u krizu. Već tada je i u svom biznisu Silvio bio u problemu jer je usled ekonomske krize njegov medijski magnat polako postao gubitaš. Treneri su menjanji kao na traci, dok je i on sam bio u centru brojnih skandala, od onih vezanih za politički angažman do ličnih optužbi za seksualno uznemiravanje.
Postalo je jasno da će Berlusconi uskoro prodati klub i da će nakon 30 godina biti započeta nova era. Za sumu od oko 700 miliona evra Milan je dobio vlasnike iz Kine. Momenat koji je dotadašnji prvi čovek opisao kao bolan i vrlo emocionalan ozvaničen je 13. aprila 2017. godine.
Nije tu bio kraj Berlusconijevog fudbalskog puta. Već 2018. je uz podršku svog dugogodišnjeg saradnika iz Milana Adriana Gallianija preuzeo drugi tim iz Lombardije i to iz grada poznatog po trkama - Monzu. Klub se nalazio u Seriji C u momentu kupovine. Prema Forbsovom istraživanju, i u tom trenutku Silvio je bio najbogatiji vlasnik neke ekipe na "Čizmi", pa je i uspeh bio zagarantovan.
Malo pomalo Monza se uzdizala i u sezoni 2021/22 po prvi put u klupskoj istoriji domogla se plasmana u Seriju A. U tek završenoj takmičarskoj sezoni išli su od očaja do sjaja, i na kraju završili na fenomenalnoj 11. poziciji. Finiš kampanje Berlusconi je većim delom ispratio iz bolnice, odakle je pušten pre nekoliko nedelja.
Videćemo kako će klubu ići nakon ere uspešnog vlasnika, iako ne treba sumnjati u sposobnosti Gallianija i naslednika nekadašnejg premijera Italije u fotelji medijskog magnata.
Ono po čemu će Silvio Berlusconi ostati upamćen jesu i brojne simpatične i kontroverzne izjave koje su tokom godina krasile novinske stranice. Osim toga, razgovori sa trenerima, organzovanje glamuroznih večera i prenos taktičkih zamisli ipak jednog velikog fudbalskog znalca takođe će ostati unikatni i svojstveni čoveku koji je obeležio čitavu jednu eru italijanskog fudbala.
Objavi komentar