Serija A - Crne brojke...

Istraživanje "Gazzette" pokazalo da samo šest od dvadeset timova posluje pozitivno. Najveći gubitnik Inter, Udinese i dalje zlatni rudnik. Ukupni dugovi rastu...

Ono što je pozitivno je rast prihoda, za oko 8%, što je posledica novog dogovora oko TV prava, ali klubovi nisu uspeli da smanje troškove, iako je pre par godina zaključak bio da je ovakvo stanje neizdrživo.

Iako su vodeći timovi smanjili ugovore i prodali igrače sa najvećim primanjima, i dalje troškovi rastu i to za oko 4%. Najveći broj prihoda odlazi na primanja personala, igrače, trenere i zaposlene u klubovima, oko 68%.

Ukupna kreditna zaduženost klubova Serije A je oko 1.5 milijardi evra, što je recimo za oko 300 miliona više nego pre četiri godine. Rupe su krpljene kreditima, a izostanak rezultata u LŠ posle Interove titule 2010. je naterao one najbolje da se zadužuju.

Inter je godinu završio u crvenom, loši su oko 80 miliona evra što je novi udarac za "Nerraazzure", oni su daleko najveći gubitaši u Seriji A.

Roma je izgubila 40 miliona evra, neigranje u Evropi ih je dodatno finansijski oslabilo, iako su napravili odličan posao sa Lamelom i Marquinhom, ali su troškovi "Vučice" oko 190 miliona evra, gigantski u odnosu na prihod.

Ogroman novac je izgubila i Sampdorija, koja je uz Torino, tim sa najmanjim prihodom u Seriji A, zarađuju tek nešto više od 30 miliona evra, a troše gotovo trostruko više.

Veliki dobitnik je po običaju Udinese, čija sjajna transfer politika daje rezultat godinama, oni svake sezone prodaju skupo igrače koje su doveli za mali novac. Uz to, obično su transferi u tranšama na tri ili više godina, pa novac koji dobijaju od Alexisa Sancheza ili recimo Asamoaha i Isle koje su prodali Juventusu, kaplje godinama. Udinese je u plusu 35 miliona evra, a osim njih sa malim dobitkom posluju klubovi koji najmanje ulažu, Chievo, Pescara, ali i Fiorentina koja je prodala Jovetića, kao i Napoli koji je "dobar" osam miliona, pretpostavljate zbog prodaje Cavanija i ranije Lavezzija. Napolitanci zbog velikog broja navijača imaju i ozbiljne prihode, tek 5 miliona evra manje od Rome.

Milan je politikom smanjenih plata, i troškova koji su prepolovljeni od kada se Barbara Berlusconi pita oko finansija, ove godine izgubio oko 7 miliona, deset puta manji novac nego recimo 2011. godine, ali će ih jako pogoditi neigranje u Ligi šampiona naredne sezone, pa će naredna sezona biti mnogo teža sa finansijske strane.

Juventus je u minusu 16 miliona, oni najviše izdvajaju za plate, imaju i zajedno sa Milanom, najveće prihode u Seriji A. Međutim, dugovi su ogromni, 227 miliona, jedino je Inter zaduženiji u Calciu, dok je Milan tu negde sa Juventusom, tačnije duguje šest miliona manje.

Na kraju, klubovi Serije A su izgubili prošle sezone oko 200 miliona evra, što je manje nego pre dve godine kada je godišnji minus bio 300 miliona, ali onoi što je loše je što ukupni dugovi nastavljaju da se uvećavaju. Bez rezultata u Evropi oporavka nema,  ali ni povratka publike na stadione. Problem je što samo Juve ima svoj dom, ostalo su gradske građevine koje su skupe za održavanje i ne donose nikakav drugi profit osim ulaznica.

A opet, za nove stadione potreban je novac, pa je jasno zbog čega se italijanski fudbal vrti u začaranom krugu.
Noviji Stariji